میکروپیگمنتیشن چیست ؟


 

میکروپیگمنتیشن چیست ؟

میكروپیگمنتیشن برای جلوه بخشیدن به چهره با استفاده از متعادل‌سازی و بازسازی طبیعی به کار می رود كه درنتیجه باعث ماندگاری طولانی زیبایی چهره می شود. در واقع با تکنیک میکروپیگمن تیشن ماندگاری آرایش صورت بیشتر می شود تا فرد مجبور نباشد برای زیبایی صورت خود روزانه زمان زیادی را صرف آرایش و میکاپ کنند. میکروپیگمنتیشن روشی مبتنی بر اصول علمی و پزشکی.

میکروپیگمنتیشن یک روش زیبایی نوآورانه است که هم مردان و هم  زنان را قادر می سازد تا شکل ابروها، موها، لب ها، چشم ها را از طریق فرایند جذب رنگدانه به لایه پوست تغییر دهند. این روش با تاتو سنتی فرق می کند. در این روش جوهر با یک ابزار قلم مانند وارد پوست می شود، پزشک یا متخصص شما هنگام انجام این روش دستکش های پزشکی را می پوشاند، انجام این روش شاید بیشتر از 20 دقیقه تا نیم ساعت زمان می برد، این روش بدون عارضه سال ها ماندگاری دارد و راه عالی برای بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد مبتلا به آلوپسی، ریزش مو، بیماران شیمی درمانی و غیره است. میکروپیگمنتیشن نسبت به تاتو درد و خونریزی بسیار كمتری دارد و ماندگارتر است، آسیب وارده به پوست در این روش كمتر بوده و با تکرار ترمیم چند سال یک بار رنگ آن به سبزی یا  قرمزی نمی‌زند.

پیگمن تر

تکنیسینی که میکروپیگمن تیشن انجام می دهد را پیگمن تر می گویند. پیگمن تر باید گواهینامه آموزشی با واکسیناسیون هپاتیت B و کزاز و بیمه تخصصی مسئولیت، داشته باشد. پیگمن تر حرفه ای با تسلط کامل بر مباحث صورت شناسی می تواند فرم ایده آل ابرو، لب یا چشم شما را تشخیص دهد و با توجه به همین اصول ابتدا طرح موقت را برای شما اجرا کند و در صورت رضایت و تایید شما به سراغ اجرای دائم این طرح برود.

 

مزایای میکروپیگمنتیشن

** شما نمی خواهید زمان خود را صرف آرایش کنید.

** آلرژی چشم به مواد آرایشی دارید که باعث ایجاد واکنش به آرایش می شود.

** شما ابرو های نازک یا نامتقارن دارید.

** از اسفاده از رژ لب خسته شده اید.

** شما مشکلات بینایی دارید که آرایش کردن را دشوار می کند.

** لب های شما نازک و کم حجم هستند.

** خط لب شما نامشخص یا محو شده است.

** داشتن اسکار پوست.

چگونه می توانم یک متخصص را که این روش را انجام می دهد پیدا کنم؟

شما باید مطمئن شوید که یک پزشک یا متخصص را پیدا کرده اید که در این روش تجربه دارد. هنگام بازدید از محل انجام این روش بهتر است محل را با دقت از نظر  پاکیزگی و حرفه ای بررسی کنید.

مشاوره

بسیار مهم است که یک متخصص یا دکتر خوب برای این کار پیدا کنید که در این روش بسیار آموزش دیده و با تجربه باشد تا بتواند به بهترین حالت این روش را پیاده کند. یک متخصص باید بتواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، پیش از انجام این روش باید با پزشک خود مشورت کنید، در این مدت شما انتظارات خود را با دکتر یا متخصص بازگو می کنید. سابقه پزشکی شما بررسی می شود و مهم این است که شما کاملا صادق باشید. پزشک یا متخصص پوست شما را ارزیابی می کند تا رنگ های طبیعی خود را با رنگدانه مناسب مطابقت دهد تا بهترین تصمیم را برای اجرای این روش برای شما را انجام دهد.

ایمنی میکروپیگمنتیشن

انجام آرایش دائمی به پوست شما ممکن است آسان و راحت باشد، اما مانند هر روش جراحی، خطراتی نیز وجود دارد. لب های قرمز دوست داشتنی، ابرو کاملا شکل گرفته، و خط چشم مات و مبهوت همگی بسیار زیبا هستند. با روش میکروپیگمنتیشن می توانید تمام روز کار کنید، به ورزش بروید، تمام شب برقصید و صبح از خواب بیدار شوید، اما هیچ تغییری بر روی صورت شما شکل نگرفته باشد. به نظر می رسد با این روش به هیچ لوازم آرایشی نیاز ندارید. برای انجام این روش بهتر است از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید باید توجه داشته باشید که از سوزن های بیشتر از یک بار استفاده نشود.  شما نمی توانید مطمئن باشید که با تزریق رنگ به پوست اشخاص با چه واکنشی هایی روبه رو می شوید، امکان دارد مراجعه کننده نسبت به این عمل حساسیت یا آلرژی داشته باشد؛ پس بهتر است قبل از انجام کار برای ایمن بودن این روش تست آلژی از شما گرفته شود.

انواع میکروپیگمنتیشن

 

میکروپیگمنتیشن ابرو ( هاشور ابرو )

با استفاده از روش هاشور ابرو به روش میکروپیگمنتیشن می توان شکل ابرو ها را تغییر داد و عدم تقارن را نیز اصلاح کرد. میکروپیگمنتیشن ابرو، طراحی خطوط ابرو به صورت بسیار کوتاه و ظریف و کاملاً طبیعی، مطابق با رویش موهای ابرو می باشد. به جرأت می توان گقت که میکروپیگمنتیشن ابرو یکی از پیچیده ترین و سخت ترین هنرهای آرایش دائم می باشد که اجرای آن ملزم به داشتن تخصص و تجربه بسیار بالاست. میکروپیگمنتیشن ابرو پرکاربردترین نوع میکروپیگمنتیشن است که برای ایجاد سایه و هاشور ابرو به کار می رود.

میکروپیگمنتیشن خط چشممیکروپیگمنتیشن مژه )

در روش میکروپیگمنتیشن مژه رنگ دانه ها بین ریشه مژه ها و در امتداد خط مژه به وسیله دستگاه میکروپیگمنت گذاشته می شوند تا که باعث افزایش زیبایی و جلوه چشم ها شده و مژه ها پرپشت تر و ضخیم تر به نظر برسند. میکروپیگمنتیشن خط چشم به کسانی که نمی‎خواهند خط چشم واضح و قابل توجهی داشته باشند و در عین حال تمایل دارند مژه هایشان پرتر به نظر برسد و به چشم‎های خود را از بی رنگی مطلق خارج و حالت دهند پیشنهاد می‎شود.

روش میکروپیگمنتیشن خط چشم با سایر روش های میکروپیگمنتیشن یکسان است اما به دلیل حساسیت محل انجام کار، ظرافت بیشتری در اجرا را طلب می‎کند. این روش دارای درد و التهاب بسیار کمتری نسبت به تاتو های سنتی می باشد، به همین دلیل در میان متقاضیان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

 

میکروپیگمنتیشن لب

میکروپیگمنتیشن لب با هدف‌های مختلفی مانند ساخت مجدد حالت لب، تقویت رنگ خود لب به‌صورت کامل یا جزیی، اصلاح تقارن در مواردی که به علت تصادفات رانندگی یا سایر موارد مثل جای جراحی، لب شکری که یک نقص مادرزادی است پس از اتمام مراحل جراحی، اصلاح چروک‌های بالای لب با تکنیک‌های پیشرفته، افزایش حجم لب به کمک تکنیک‌های سایه روشن( در مورد مردان به‌صورت نامحسوس) انجام می‌شود.آرایش دائمی لب با میکروپیگمنتیشن به معنی نیاز نداشتن به استفاده از لوازم آرایشی نیست بلکه ته رنگی به لب می‌دهد که باعث می‌شود فرد در تمام اوقات بدون استفاده از لوازم آرایش هم ظاهری آراسته داشته باشد. در عین حال حدود جایی که باید آرایش شود را معین می‌کند مانند کتاب‌های نقاشی بدون رنگ که بچه‌ها با رعایت خطوط آن را رنگ می‌کنند.

عواملي كه ممكن است بر نتيجه میکروپیگمنتیشن تأثير بگذارد :

** آسیب دیدن پوست توسط آفتاب

** پوست خشک یا چرب

** ضخامت پوست

** سیگار کشیدن

** بافت اسکار

** رنگ پوست

** بیماری پوستی

** مصرف الکل

تجهیزات

در دستگاه میکروپیگمنتیشن از رنگدانه هایی که طابق مقررات بهداشتی می باشد و همچنین و ایمن هستند استفاده می شود. کارتریج سوزن ها استریل است و پس از هربار استفاده دور ریخته می شود.

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو

در این روش، رنگ مانند دانه های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می نشیند و تفاوت آن با تاتوهای سنتی این است که دیگر یک کادر پررنگ و بدشکل وجود نخواهد داشت، فقط تارهایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند.
در روش میکروپیگمنتیشن ، با توجه به نوع پوست و ویژگی های بدن هر فرد، احتمال زخم ، خونریزی و التهاب بسیار کم است. در این روش به دلیل استفاده از رنگ های دانه های تست شده و کارتریج های یکبار مصرف، دارای ایمنی و بهداشت بسیار بالایی می باشد و خطرات انتقال بیماری در آن بسیار پایین است. درد حاصل با توجه به ظریف بودن سوزن های این دستگاه به شدت کاهش یافته و می توان گفت که تقریبا روشی بدون درد است.

مکانیسم میکروپیگمنتیشن

مکانیسم اثرگذاری میکرو به این صورت است که ابتدا لایه ی اپیدرم پوست توسط یک سوزن ظریف با سطح مقطع بسیار نازک و فوق العاده برنده که در ساختار کارتریج یکبار مصرف تعبیه شده است، شکاف داده شده، سپس رنگ به لایه ی میانی پوست (Dermis Layer) منتقل می شود. توجه داشته باشید که متأسفانه سایر سوزن های دستگاه های دیگر در این مرحله سطح پوست را تخریب می نمایند، اما سوزن های دستگاه  سطح پوست را بسیار ظریف و ریز شکاف داده و مطلقاً باعث تخریب پوست نمی گردند و در نهایت خطی ایجاد می کنند که فرد را از استفاده ی روزانه ی لوازم آرایشی مانند مداد ابرو، خط چشم، خط لب و … بی نیاز می سازد. در مواردی نیز ضایعات پوستی پس از عمل های جراحی، سوختگی و … را ترمیم می نماید.

انتظارات پس از میکروپیگمنتیشن

حداقل 24 ساعت قبل از انجام باید یک آزمایش آلرژی پوستی برای فرد انجام شود. رنگدانه های شما ممکن است در هفته های اول پس از عمل شما بیش از حد تیره  باشد. رنگ در طی فرآیند بهبودی به مدت 4-7 روز تیره خواهد ماند. به عنوان لایه های بالایی اپیدرمی ریخته و با سلول های اپیدرمی جدید جایگزین می شود. پس از بهبودی کامل می شود، سایه سبک تر و نرم تر می شود. رنگ نهایی حدود یک ماه پس از درمان شما آشکار خواهد شد و از 50 تا 60 درصد سبک تر از زمانی است که شما بلافاصله بعد از انجام این کار به خانه برگردید. این روشنایی طبیعی است.

بعد از انجام میکروپیگمنتیشن

پس از درمان، به طور معمول برخی مقداری تورم در ناحیه تحت درمان را تجربه می کنند. با این حال، متخصص شما به شما در مورد چگونگی گذاشتن کمپرس یخ در قسمت مورد نظر، شما را راهنمایی می کند و همچنین یک نوع پماد برای کمک به کاهش تورم توصیه خواهد کرد. دستورالعمل های دکتر خود را در مورد آنچه که باید اجتناب کنید، مانند پراکسید یا نور خورشید پیروی کنید.

هر یک از این موارد می تواند به ظاهر جدید شما آسیب برساند پس بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

** اگر شما تجربه تورم بیش از حد دارید شما تب و یا شاهد ایجاد بثورات هستید یا این منطقه بیش از حد دچار سوختگی شده

** همچنین برای یک هفته  از شنا، سونا و جکوزی اجتناب کنید.

عوارض میکروپیگمنتیشن

با توجه به اینکه میکروپیگمنتیشن یا به اصطلاح رایج بین مردم هاشور ابرو، هاشور لب، میکرو یا تاتو ایمن و… این روزها در سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه طرفداران زیادی پیدا کرده بهتر است با عوارض میکروپیگمنتیشن آشنا شوید تا آگاهانه تصمیم بگیرید. چنانچه پیگمن تر یا مرکز میکروپیگمنتیشن از اصول ایمنی و بهداشتی کار تخطی کنند امکان انتقال بیماری هایی مثل ایدز، هپاتیت و انتقال عفونت افزایش پیدا می کند. همچنین عدم استفاده از رنگ های استاندارد میکروپیگمنتیشن ممکن است باعث بروز آلرژی شود که با علائمی مثل خارش شدید و تورم و قرمزی در ناحیه ای که میکرو انجام شده بروز می کند.

ماندگاری میکروپیگمنتیشن

مهمترين عامل در ماندگاری ميكروپيگمنتيشن نحوه انجام كار و تخصص پيگمنتر است. اگر پيگمنتر با اصول كار آشنا باشد مي تواند با اجرای تكنيک های حرفه ای حين انجام كار، جهت بالا رفتن ماندگاری میکروپیگمنتیشن ، ماندگارترين و زیباترین ميكروپيگمنتيشن را برای مشتری خود به ارمغان آورد.

ماندگاری میکروپیگمنتیشن به عوامل دیگری نیز بستگی دارد :

** هنر میکروپیگمنتیشن کار و تکنیک انجام آن

** دستگاه میکروپیگمنتیشن

** جنس و کیفیت رنگ و طریقه ترکیب رنگ ها

** ساختار پوست ، رنگ پذیری پوست

** سبک زندگی و محیط

** تقسیم سلولی پوست مشتری

** ترس و استرس مشتری

** رعایت مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن

** دوران بارداری و حاملگی

** عمق کاشت

هزینه میکروپیگمنتیشن

قیمت میکروپیگمنتیشن بسته به محل انجام درمان، دستمزد  پیگمن تر، میزان و اندازه محیط  و ظرافت کار دارد. اگر مثلا اگر بخواهید زخمی که سایز کوچک تر دارد را ترمیم کنید (همرنگ با اطراف پوست کنید هر چه قدر کوچکتر باشد باطبع هزینه اش هم کمتر است )

هزینه انجام میکروپیگمنتیشن به ظرافت کار هم بستگی دارد مثلا هاشور ابرو که ظرافت کاری زیادی میخواهد و تقریبا محیط زیبایی اش بزرگتر می باشد بطبع مواد بیشتری هم مصرف می کند.

مرکز میکروپیگمنتیشن در تهران

مرکز تخصصی میکروپیگمنتیشن تهران با مدریت سرکار خانم شقایق منصوری با سال ها تجربه و تخصص در زمینه انواع میکروپیگمنتیشن آماده ارائه کلیه خدمات آرایش دائم با بهترین تجهیزات به شما عزیزان می باشد.

 

سوالات متداول میکروپیگمنتیشن

 

آیا شامل خدمات بیمه می شود؟
خیر. این روش یک درمان زیبایی می باشد که شامل خدمات بیمه نمی شود.

میکروپیگمنتیشن درد هم دارد؟

نمی‌توان گفت این فرایند بدون درد است اما با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی و در مواردی بلوک کردن اعصاب ناحیه می‌توان به سطح قابل‌قبولی از بی‌درد بودن رسید.

آیا امکان دارد رنگ های میکروپیگمنتیشن حساسیت زا باشند ؟

برای اطمینان از حساسیت زا بودن رنگ برای افرادی به صورت تست یک هفته قبل از انجام میکروپیگمنتیشن بر روی پوست فرد توسط پیگمنتر انجام شود . در این صورت باید مقدار کوچکی رنگدانه به صورت جداگانه به پوست تزریق شود .

کاربرد های دیگر میکروپیگمنتیشن چیست ؟

این کار روی پلک هم انجام می‌شود و می‌توان با آن باعث بیشتر به نظر رسیدن تراکم مژه‌ ها، کشیدن خط چشم روی پلک با رنگ‌ های مختلفی که با چشم هماهنگی داشته باشد، تصحیح افتادگی چشم، ایجاد نمایی که مژه‌ها را مشخص‌ تر می‌کند و کشیدن مژه‌ها در موارد وجود نداشتن مژه، اصلاحات افتادگی پلک با صاف کردن ناحیه کانتوس داخلی و روشن کردن ناحیه نزدیک به کانتوس خارجی و…شد.

آیا تغییر رنگ در میکروپیگمنتیشن در صورت در خواست متقاضی وجود دارد یا نه ؟

در ترمیم‌ها امکان اصلاح رنگ وجود دارد ولی حذف رنگ مستلزم گذشت زمان است و شانس ازبین بردن کامل آن با لیزر خیلی زیاد نیست.

نمونه کارهای میکروپیگمنتیشن توسط خانم شقایق منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *